CyberPower BP144VL2U01 Ups Systems Extended Battery Modules 144
Sale!
Front view of a 2U Extended Battery Module with a black toolless panel for rapid battery swapping.
Rear view showing the daisy-chain DC connectors and a resettable 55A circuit breaker.
Product Short Overview:
A high-voltage 144V external battery pack designed to provide extended runtime for 5kVA and 6kVA Online UPS systems.
Product ID: BP144VL2U01 Category: Tag
Condition: New
Product Type: Accessories
MPN: BP144VL2U01
GTIN: 649532621866
Brand:
Description
This 2U rackmount battery cabinet contains twelve 12V/9Ah batteries, delivering a powerful 144V DC bus to sustain mission-critical loads during prolonged outages. It features a heavy-duty industrial-grade build and a DC plug-and-play power connector for safe, rapid installation.
Additional information
Weight 96.800003 lbs
Brands
Cyberpower Systems Inc
Product Type
Accessories
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “CyberPower BP144VL2U01 Ups Systems Extended Battery Modules 144”