CyberPower BP36V60ART2U Ups Systems Extended Battery Modules 36
Sale!
Rear view showing the 60A polarized DC plug and AC inlet for the optional fast-charging function.
Product Short Overview:
A 36V external battery pack optimized for Smart App Sinewave UPS units requiring high-current energy storage.
Product ID: BP36V60ART2U Category: Tag
Condition: New
Product Type: Accessories
MPN: BP36V60ART2U
GTIN: 818242325337
Brand:
Description
This 2U battery module provides a 36V DC output using high-capacity 12V/9Ah internal cells. It is specifically engineered to bridge the gap between utility power and backup generators during extended failures, providing a stable and reliable DC energy source for 1000VA to 1500VA UPS models.
Additional information
Weight 50.599998 lbs
Brands
Cyberpower Systems Inc
Product Type
Accessories
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “CyberPower BP36V60ART2U Ups Systems Extended Battery Modules 36”